Jump to content

Welcome to IbizaClub Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Photo

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ?

• Please log in to reply
13 replies to this topic

jim99

jim99

Member

• Μέλη
  • 186 posts
  • Car:SKODA OCTAVIA GT 193hp
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ? ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ? ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ?
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ....Posted ImageΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ...

PERRY-MGTF

PERRY-MGTF

Member

• Μέλη
  • 288 posts
  • Interests:Movies-Music-Travelling-Gym
Fysika kai aksizoyne! alla prepei na exei kai xioni!!! :lol:

Tetoia foroysa ston Canada xronia....

advantix

advantix

V.I.P.

• Συντονιστές
  • 23,059 posts
  • Interests:Ταξίδια - Αγώνες αυτοκινήτου
  • Car:Black Leon MkII 1.8 TSI SportUp
Για εδώ Ελλάδα δεν νομίζω να αξίζει να βάλεις χειμερινά λάστιχα εκτός και αν κινήσε συνέχεια σε ορεινά μέρη. Στο κάτω κάτω δεν ζούμε και στην Σιβηρία για να έχουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ πολικές θερμοκρασίες και μισό μέτρο χιόνι.

Πιστεύω πως θα δώσεις τσάμπα λεφτά.

Για δες και σε μια παλαιότερη ψηφοφορία, ισοπαλία βγήκανε.

αλυσιδες ή χιονολαστιχα???

9d71.jpg

Ibiza MkII 1.4 SXE - Leon MkII 1.8 TSI

Οι ήσυχες μέρες μας τελείωσαν

tsep

tsep

Golden Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 8,587 posts
  • Interests:Αγώνες-Καταδύσης-off road
  • Car:1400cc mkII 8v TURBO
αξιζει με χιλια με την προυποθεση οτι μενεις στην Βορεια Ελλαδα που εχει περισσοτερη χιονοπτωση

σε ορισμενα κρατη μαλιστα ειναι υποχρεωτικη η χρηση τους κατα τους χειμερινους μηνες
Posted ImagePosted ImagePosted Image

jim99

jim99

Member

• Μέλη
  • 186 posts
ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΟΤΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 30 ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΠΟΤΕ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΛΑΣΤΙΧΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΡΕΒΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΜΟΣ. ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΑΝ ΔΕ ΜΕΙΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ....Posted ImageΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ...

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
Σε όλα τα κεντρο-βορειο-ευρωπαικά κράτη είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση τους από την 1η Νοεμβρίου μέχρι και τα τέλη του χειμώνα...

Το θέμα είναι ότι εκτός και αν σκοπεύεις να παίρνεις σβάρνα τα χιονοδρομικά κέντρα τότε δεν αξίζει να τα βάλεις...

Μειονεκτήματα: 1) Θόρυβος, 2) Μειωμένη επιφάνεια πρόσφυσης λόγω σχεδιασμού πέλματος, 3) Μειωμένη πρόσφυση σε στεγνό λόγω σχεδιασμού πέλματος, 4) Πολύ γρήγορη φθορά σε καθαρό δρόμο λόγω μειωμένης σκληρότητας γόμας (συνήθως Τ δείκτης προκειμένου να πιάνουν θερμοκρασία λειτουργίας εύκολα στα κρύα)..

Πάντως σε συνθήκες χιονιού και παγετού δεν παίζονται! Εδώ η αδερφή μου που είναι killer οδηγός, κυκλοφορεί άνετα το αυτοκίνητο παρά τις τρελές χιονοπτώσεις που έχουν!! :lol:

MAMIOS

MAMIOS

New Member

• Μέλη
  • 38 posts
  • Interests:ΠΟΛΛΑ
ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΣΠΡΟΠΡΟΣΩΠΟ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝ ΟΙ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΕΣ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΣΕ ΚΑΤΙ 15ΝΤΑΡΕΣ ΟΖ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΦΕΔΡΕΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΛΑΩ ΠΕΡΣΙΝΑ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ 14ΑΡΕΣ 4ΜΠΟΥΛΩΝΕΣ 100ΑΡΗ ΚΑΡΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟ ΟΣΟ 15ΑΡΕΣ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΑΠΟ GOLF3 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΕΣ 15ΑΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΙΒΙΖΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ 6936559746
:twisted: ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ!!!ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΡΙΑΝΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΑΙΩΝΙΑ!!! :twisted: ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ.... :wink: :wink:

tassoulis

tassoulis

Member

• Βετεράνοι
  • 163 posts
  • Interests:τα παντα που εχουν σχεση με καλωδια, μερεμετια!!!
kai mena perase o xeimwnas san aeras pou menw sth boreia chalkidiki. to prwi paxnh, to brady psiloxiono. kanena problhma. twra einai sthn apo8hkh kai apo bdomada 8a ta ksanabalw kai gia auto to xeimwna. twra gia amortiser pou 8elw ki egw na alla3w 8a prepei na seftw arketa ti 8a ginei alla auto se allo topic. se telikh analysh egw sou lew na ta baleis kai kales xionodromikes anabaseis (ri3e kai tis alysides pisw etsi :lol: )
t :? s

George Dimitriadis

George Dimitriadis

Special Member

• Βετεράνοι
  • 3,607 posts
  • Interests:ibiza, rally
  • Car:ψυχεδελικο ibiza.....
φιλε μου τετοια εχουμε στο vito που το χρησιμοποιουμε και τους χειμερινους μηνες λογω δουλειας.. εχω να σου πω οτι ανεβαινει ανηφορες με χιονι χωρις προβλημα.. ποτε δεν εχει προβλημα.. και μενω στην βορεια ελλαδα που το χιονι σε καλες εποχες φτανει και τα 2 μετρα ειδικα στις περιοχες που κινειται το αμαξι... σιγουρα αξιζουν..
Posted Image...... SEAT IBIZA CUPRA 20vT ........ ----> powered by Unitronic Chipped <----

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
Καλά όταν μιλάμε για επαρχία και ειδικά σε "ορεινά" μέρη με χιόνι ούτε για πλάκα δεν τίθεται θέμα! Χειμερινά και πάλι χειμερινά λάστιχα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!

Ούτως ή άλλως τα καλοκαιρινά (πόσο δε τα σπορ προδιαγραφών) βαθμολογούνται με 0 έστω και σε λίγο χιόνι!!

advantix

advantix

V.I.P.

• Συντονιστές
  • 23,059 posts
  • Interests:Ταξίδια - Αγώνες αυτοκινήτου
  • Car:Black Leon MkII 1.8 TSI SportUp
Τα φόρεσε ήδη και τα κυκλοφορεί από τώρα. Τα είδα το απόγευμα. Αλλά σε 13άρα ζάντα.

Μακάρι να πιάσουνε γρήγορα τα κρύα και τα χιόνια γιατί βλεπώ να τραβάνε πολύ ζόρι με τέτοιες θερμοκρασίες.

9d71.jpg

Ibiza MkII 1.4 SXE - Leon MkII 1.8 TSI

Οι ήσυχες μέρες μας τελείωσαν

Octane

Octane

Member

• Μέλη
  • 109 posts
Να προσθεσω οτι τα χειμερινα ελαστικα δεν αποδιδουν καλυτερα μονο στα χιονια,αλλα ακομα + απο 7 βαθμους + κατω οι διαφορες ειναι αξιοσημειωτες!!

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
Λογικό μιας και χαμηλό δείκτη ταχύτητας.. και πολύ πιο μαλακή γόμα προκειμένου να "λειτουργούν" σε συνθήκες παγετού!

jim99

jim99

Member

• Μέλη
  • 186 posts
ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΓΛΙΤΣΑ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ. ΤΩΡΑ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ.(ΦΙΛΕ ΤΑΣΣΟΥΛΗ Η ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΠΙΣΩ)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users