Jump to content

Welcome to IbizaClub Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Photo

στρατιωτικη θητεια :Αληθειες και μυθοι

• Please log in to reply
156 replies to this topic

basilis81

basilis81

Member

• Μέλη
  • 260 posts
  • Car:PEUGEOT deux
σε κανα μηνα παιρνω πτυχιο και παραλληλα κοβω την αναβολη για να μπω το φθινοπωρο να υπηρετησω την πατριδα :lol:

Πριν παρω αναβολη,το 2000,μου ειχε ερθει χαρτι για τεθωρακισμενα και μαλιστα ΥΕΑ Αυτο γνωριζει κανεις αν αλλαξει με το νεο χαρτι καταταξης,δηλαδη υπαρχει περιπτωση να με στειλουν πεζικο ας πουμε ή θα παραμεινω στην αρχικη τοποθετηση?

Γενικα οσοι εχουν ξεμπερδεψει με το στρατιωτικο ας παραθεσουν τις εμπειριες που απεκτησαν,τις δυσκολιες που αντιμετωπισαν και γενικα τη γνωμη τους για τη θητεια σημερα.Οι βυσματουχοι της αεροποριας βεβαια να σιωπησουν γιατι δε δικαιουνται να ομιλουν!!

yannis

yannis

Member

• Μέλη
  • 491 posts
Να σου πω εγώ που παρουσιάζομαι σε 9 μέρες στα Τεθωρακισμένα Υ.Ε.Α. Όταν ήμουν 17-18 είχα δηλώσει άλλο σώμα (ειδικές δυνάμεις). Το νέο χαρτί που πήρα εχθές από την αστυνομία ήταν λοιπόν για Τεθωρακισμένα. Σε αυτό το σώμα συνήθως πηγαίνουν (και παραμένουν) όσοι δεν έχουν μέσον για κάπου καλύτερα (όπως αεροπορία, ναυτικό, γραφειάδες στο στρατό ξηράς). Εγώ είμαι ένας από αυτούς. Επομένως είναι πολύ πιθανόν να σου έρθει χαρτί για Αυλώνα ξανά, υπό την αίρεση ότι δεν έχεις μέσον για κάπου καλύτερα. Όχι πως τα Τεθωρακισμένα είναι κανένα κακό σώμα, όλα μια ιδέα είναι φίλε. Μόλις μπορέσω να ξαναμπώ Internet μετά τις 11 Μαΐου που παρουσιάζομαι αν θες θα σου πω τί παίζει..

tsep

tsep

Golden Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 8,587 posts
  • Interests:Αγώνες-Καταδύσης-off road
  • Car:1400cc mkII 8v TURBO
ΥΕΑ πανε ολοι οι αποφοιτοι λυκειου

εαν τωρα με την αναβολη θα αλλαξεις σωμα δεν το ξερω αλλα προσωπικα νομιζω οτι εαν θα περασεις καλα(εκτος βυσματος) ειναι θεμα τυχης συγκηριων καθως και της προσωπικοτητας που εχει ο καθενας
Posted ImagePosted ImagePosted Image

FR_GUN

FR_GUN

Power member

• Μέλη
  • 596 posts
  • Interests:Ταχυτητα,μουσικη,γυμναστικη
  • Car:Ibiza FR on stage 2
Κοιτα φιλε μου,αν εχεις ''ακρη'' ολα γινονται. Κοιτα να το περασεις οσο πιο ανωδυνα γινεται γιατι ετσι οπως εχει καταντησει ο στρατος, μια μ@λ... και μιση ειναι. Tsep,εκτος απ'αυτα που ειπες,παιζουν ρολο και τα σωματικα σου πρωσοντα.Αν εισαι ευσωμος, δεν αλλαζεις ευκολα ειδικοτητα.
IBIZA RULEZZ..

ibiza101

ibiza101

V.I.P.

• Βετεράνοι
  • 16,809 posts
  • Interests:αυτοκίνητα, snowboard, 5x5
  • Car:Audi S3 TFSI
δεν προκειται να σου ξαναερθει τεθωρακισμενα.

θα σου ερθει αλλο οπλο αλλα στο στρατο ξηρας (πυροβολικο, πεζικο, διαβιβασεις κτλ). εκτος αν εχεις βισμα και το αλλαξεις.
Posted ImagePosted Image- GARAGE -Audi S3Posted Image

SHARPE

SHARPE

Member

• Μέλη
  • 147 posts
Και εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα, εγώ ήμουν σε φρεγάτα και πέρασα άσχημα στην αρχή αλλά μετά λόγω πτυχίων έγινα κελευστής και έγιναν λίγο πιο ομαλά τα πράγματα .τώρα όλα είναι γλυκές αναμνήσεις.

Να μην παίρνεις σοβαρά τον Στράτο φίλε ότι και να σου λένε ότι και να σου κάνουν να θυμάσαι ότι εσύ κάνεις απλά θητεία και θα φύγεις

Στο λέω γιατί είδα φίλους μου να γίνονται πολύ νευρικοί με αντίκτυπο στη προσωπική ζωή τους

Είδα 18 χρόνο να παθαίνει ελαφρό εγκεφαλικό γιατί όπως είπε ο γιατρός έπαιρνε πολύ σοβαρά τα πειράγματα των παλιών που άμα σε δουν να τσιμπάς δεν σε αφήνουν

Αλλά γενικά πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή εμπειρία γιατί συναναστρέφεσαι με διάφορα άτομα, άτομα μορφωμένα μέχρι άτομα που είναι κυριολεκτικά αγράμματα

Σου εύχομαι να περάσεις καλά

:lol:

brwmogazos

brwmogazos

Special Member

• Βετεράνοι
  • 4,129 posts
  • Interests:Στροφοδιαδρομες...
Υεα μου ειχε ερθει και εμενα να μπω πυροβολικο...με μεταταξη μπηκα αεροπορια.

Αν και ειπες να σωπασουν οι "πιλοτοι" εγω θα μηλισω.

Γενικοτερα δεν ειμαι βολεψακιας και Ωχαδερφιστης.

Δεν΄λεω οτι ειμαι στρατοκαυλος απλως ο στρατος δεν ειναι τοοοσο πικρα οσο νομιζουμε.Σπασιμο νευρων αρκετο ειναι αλλα περναει ο καιρος.

Αεροπορια λοιπον μπηκα περσυ και απολυθηκα Νοεμβρη.Η εκπαιδευση στην αεροπορια ειναι η πιο πρεσσα απο ολες.Ουτε ναυτικο ουτε πεζικο δεν συγκρινονται.Εκπαιδευση 25 μερες.Μετα αλλον ενα μηνα ειδικοτητα.

Λογο πτυχιου ειχα βαθμο.Σμηνιας δηλαδη στρατευσιμος και με την ειδικοτητα μου ημουν εκπαιδευτης στην 3ηγ μοιρα νεοσυλλεκτων στην τριπολη.Εκπαιδευαμε τους νεους δηλαδη σε καθε σειρα που εμπαινε.

Παρολα αυτα σκοπιες(αν και εμεις δεν καναμε πολλες λογω βαθμου) αλλαγης(που καναμε συνηθως..δηλαδη συν-υπευθυνοι για να χρεωθουν οι φανταροι με εξαρτηση οπλο γεμιστηρες και να πανε με ασφαλεια στις σκοπιες τους) αλλα και περιπολα καναμε.

Απο υπηρεσιες ειχαμε δεν λεω.Καλυτερα σκοπια παρα Αλλαγης οσο και ανακουγεται περιεργο.

Ειχα το πρωι εκπαιδευση διμοιρια μεχρι τις 6 το απογευμα, πηγαινα στο προσκλητηριο φρουρας, επαιρνα βραδινες αλλαγες δηλαδη απο τις 6 ως τις 5 περιπου το πρωι και μετα φαντασου στις 7 επρεπε να εκπαιδευσουμε τους νεους...2 ωρες υπνο δηλαδη και καθε μερα τρεξιμο.Καλυτερα να εκανα σκοπια και να επεφτα για υπνο.Πολλες φορες διπλωναμε υπηρεσιες.

Γενικοτερα απο αεροπορια η Τριπολη που εμεινα και σε ολη τη θητεια μου ειναι αντε γεια...σκοπιες χωρις λογο...σε τρωνε χωρις λογο, δεν εχουν τι να κανουν και ασχολουνται με τους φανταρους.

1-1 με πηγαινε αναλογικα σε ολη την θητεια μου.Και ειχαμε ΟΦ δηλαδη εφευγες και ερχοσουν οποτε ειχες ξανα υπηρεσια...μπορει και μετα απο μια βδομαδα.Μετα την ασφαλεια που παντου ειναι βισματιες ημασταν καλυτερα απο πουθενα αλλου.

Πολυ ξενυχτι, το μονο που μου εμεινε απο τον στρατο.Το καλο στην αεροπορια ειναι οτι μαθαινεις και 5 πραγματα.Στην εκπαιδευση δηλαδη.

Βολη εριξα πολλες φορες μιας και λογω νεοσυλλεκτων αφου ειχα διμμοιρια επρεπε να πηγαινω. ενω σε αλλες ειδικοτητες μονο μια φορα ριχνουν.

Και εκει που λεγανε ολοι οτι τα ξυνουμε στην αεροπορια βλεπω τον αδερφο μου.Μπηκε ναυτικο πριν ελαχιστους μηνες.

15 μερες εχει αδεια το μηνα.τις αλλες15 που ειναι μεσα εχει 3 υπηρεσιες την βδομαδα και καθεται μεσα.Τις αλλες μερες βγαινει μεσημερακι εξω.

Για ονομα του θεου...αυτος δεν την παλευει...ολη μερα αιμα εξω τον παει.Και μετα ακουω παλι τα περι αεροποριας.Ειναι μηχανικος ομως γιαυτο και ισως ειναι ετσι.Ουτε σκοπιες εχουν κανει ποτε, ουτε αλλαγες, ουτε περιπολα.

Εδω δεν ξερει ουτε λυση αρμωση ενος οπλου.Μετα μας λενε για εκπαιδευση.

Ο στρατος εχει χαβαλε.Πολλες παρεες.θα γνωριστεις με πολλους.θα κανεις φιλους ομως πολυ λιγοτερους οπως ειναι λογικο.

Μην σε ανησυχει.Ειναι 1 χρονος που πιο πολυ χαβαλε εχει παρα...

cupri.jpg

THLEMAXOS

THLEMAXOS

Power member

• Μέλη Σωματείου
  • 614 posts
Το πρώτο χαρτί μου είχε έρθει το 2000 για τεθωρακισμενα ΥΕΑ,τώρα παρουσιάζομαι την Δευτέρα στο πεζικό.Άρα είναι πολύ πιθανό να στο αλλάξουν μετά την αναβολή.Εντυπώσεις μετά την ορκομωσία!

Αλήθεια παρουσιάζεται κανένας άλλος στην τρίπολη να συναντηθούμε?

Posted Image

pappoulis

pappoulis

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,543 posts
  • Car:Seat Ibiza 1.4 101hp
Σε ποιο πλοίο υπηρέτησες και ποια χρονιά;

SHARPE

SHARPE

Member

• Μέλη
  • 147 posts
Φρεγάτα Σπετσαι 453 το 98 εσύ?

Dennis

Dennis

Special Member

• Βετεράνοι
  • 3,929 posts

Aν και ειπες να σωπασουν οι "πιλοτοι" εγω θα μηλισω.

Δεν΄λεω οτι ειμαι στρατοκαυλος απλως ο στρατος δεν ειναι τοοοσο πικρα οσο νομιζουμε.Σπασιμο νευρων αρκετο ειναι αλλα περναει ο καιρος.

Αεροπορια λοιπον μπηκα περσυ και απολυθηκα Νοεμβρη.Η εκπαιδευση στην αεροπορια ειναι η πιο πρεσσα απο ολες.Ουτε ναυτικο ουτε πεζικο δεν συγκρινονται.Εκπαιδευση 25 μερες.Μετα αλλον ενα μηνα ειδικοτητα.

Λογο πτυχιου ειχα βαθμο.Σμηνιας δηλαδη στρατευσιμος και με την ειδικοτητα μου ημουν εκπαιδευτης στην 3ηγ μοιρα νεοσυλλεκτων στην τριπολη.Εκπαιδευαμε τους νεους δηλαδη σε καθε σειρα που εμπαινε.

Απο υπηρεσιες ειχαμε δεν λεω.Καλυτερα σκοπια παρα Αλλαγης οσο και ανακουγεται περιεργο.

Μην σε ανησυχει.Ειναι 1 χρονος που πιο πολυ χαβαλε εχει παρα...

Αφού μίλησε 1 πιλότος ας μιλήσω κ εγώ!

Ρε brwmogkaze,εγώ ήμουν Α05,3η Μοίρα,Β4..

Εσύ πού ήσουν??

Η αλήθεια είναι ότι τέτοια εκπαίδευση δεν την περίμενα,μας έβγαλαν το λάδι..

Μετά πήγα Τατόϊ για εκπαίδευση(οδηγός),για 2,5 μήνες.

Εκεί δεν μπορώ να πώ,μια χαρά ήταν.

Αλλά μετά με έστειλαν(όπως το γράφω..)στο ΜΛΑΤ(Μικτός Λόχος Απόδοσης Τιμών)..

Για όποιον δεν γνωρίζει,είναι ένας λόχος που αποτελείται από φαντάρους κ από τα 3 σώματα κ διοικείται από πεζικάριους(έχει βέβαια κ 2-3 άτομα από αεροπορία-ναυτικό απλά για εκπροσώπηση),του οποίου σκοπός είναι να πηγαίνει σε αγήματα για απόδοση τιμών(με τα ξύλινα Μ1..)κ παρέλαση όπου χρειάζεται..

Αυτός ο λόχος υπάγεται στην Προεδρική Φρουρά(τσολιάδες),οπότε καταλαβαίνει κανείς για τί είδους εκπαίδευση μιλάμε,αρκετό φάγωμα στους νέους,ρουτίνα όσο δεν πάει κτλ κτλ...

Εκεί έμεινα σχεδόν 6 μήνες,αλλά δυστυχώς με είχε χαλάσει τόσο πολύ η ''ζωή'' εκεί μέσα,με αποτέλεσμα να είμαι down συνέχεια.

Είχαμε πήξει σε σκοπιές-περίπολα(ενώ ως επίλεκτο σώμα απαγορευόταν υποτίθεται να κάνουμε)..

Το μόνο καλό που μου έμεινε από εκεί,ήταν ότι έκανα κάτι που δεν κάνουν πολλοί(πχ άγημα στη Βουλή δίπλα στους τσολιάδες,όπου ενώ αυτοί έκαναν αλλαγές 2-3 φορές,εμείς είμασταν ακίνητοι σε ημιανάπαυση 1,30 ώρα σχεδόν μέχρι να φτάσει το τιμώμενο πρόσωπο,επίσης ήμουν απ'τους καλύτερους σε οπλοασκήσεις-δυστυχώς είχαν κόψει τα ''σχέδια''-,αλλά τπτ άλλο...).

Μετά κατάφεραν να με διώξουν(πάλι όπως το γράφω!),κ πήγα Ελευσίνα.

Εκεί έπηξα 1 μήνα(Δεκέμβρη)στα δρομολόγια,αλλά μετά το ΜΛΑΤ όπου κ να πήγαινα καλά θα ήταν!!

Γενικά ο στρατός είναι μια μλκ κ μισή(ίσως κ παραπάνω!)..

Το αν θα κάνεις φίλους είναι τυχαίο,αλλά σίγουρα γνωρίζεις πολλά άτομα.

Καλή θητεία σε όσους πάνε!
Posted ImagePosted Image

pappoulis

pappoulis

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,543 posts
  • Car:Seat Ibiza 1.4 101hp

Φρεγάτα Σπετσαι 453 το 98 εσύ?

Φ/Γ Μακεδονία F-458 (παροπλίστηκε το '99), 97Στ'

stathis

stathis

Power member

• Μέλη
  • 954 posts
  • Interests:το ιμπιζα μου
  • Car:ibiza cupra mk4 1st stage
Εγω παιδες υπηρετησα στο Σ.Ε.Μ(Σωμα εφοδιασμου μεταφορων)ωπου και περασα σχετικα καλα!Παρουσιαστικα στην ΣΠΑΡΤΗ το 2004 και απολυθηκα περσι τον Φεβρουαριο.Στην αρχη οπως ολοι δυσκολευτικα να προσαρμοστω αλλα ολα ειναι μια ιδεα.Εκατσα συνολικα 4 μηνες εκει για βασικη εκπαιδευση,για Λ.Υ.Β και για εκπαιδευση οδηγου.Επομενη μεταθεση πηγα στις Σερρες ωπου περασα υπεροχες στιγμες που σε καποιο σημειο νομιζα οτι ημουν πολιτη.Τελευταια μεταθεση ηταν φυσικα στον Εβρο(Μεγαλο Δερειο)με τους πομακους παντου τριγυρω ωπου και ηταν αρκετα πιο δυσκολα απο τις δυο προηγουμενες.Ειχαμε αρκετη δουλεια,2 μηνες μεσα χωρις εξοδο και 14 μερες αδεια,ενα Ταξιαρχο να μας εχει στο ματι και να μας Γ#?!@./ει και εναν διοικητη που πιο μ@λ@κ@ δεν εχετε ξαναδει.

Γενικο οσοι δεν εχετε παει στον στρατο να ξερετε οτι θα συνναντησετε πολλων ειδων ανθρωπους και καλους και κακους,και θα πρεπει λιγο να φυλαγεστε απο τις κακοτοπιες.Και επισης παιδια παρτε το χαλαρα γιατι εκει μεσα ο καθενας λεει το κοντο του και το μακρυ του!Μην σας νοιαζει τιποτα 1 χρονος ειναι και οταν τελειωσετε θα το θυμαστε και θα γελατε με τις χαζομαρες που ζησατε και που ακουσατε!!!!Καλη θητεια σε ολα τα παιδια που θα υπηρετησουν!!!!
Posted Image Posted Image Posted Image

SHARPE

SHARPE

Member

• Μέλη
  • 147 posts
Ναι την πρόλαβα είχαμε κάνει και άσκηση μάζι και στην μεση του αιγαιου μουλάρωσε...

Ειχα φέρει και έγγραφα του οπλονομίου

SHARPE

SHARPE

Member

• Μέλη
  • 147 posts
Θα έλεγα ότι αυτό που σου μένει από τον Στράτο είναι ότι συναντάς διάφορες κατηγόριες ανθρώπων και μαθαίνεις πώς να επικοινωνείς μαζί τους και να τους χειρίζεσαι κάτι που το χρησιμοποιείς σε όλη σου τη ζωή … και ίσως στη δουλεία σου όπως εγώ

gk002

gk002

Special Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 4,142 posts
  • Interests:Street Racing
  • Car:Seat Leon 1.8 TSI Force
Προσωπικά ξαναπήγαινα φαντάρος αύριο το πρωί πάλι...Και για κανα δύο χρόνια όχι 12 μήνες!!!

Πέρασα αφάνταστα...2μήνες Θήβα 4η ΜΟΙΡΑ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟΥ και 14 μήνες στην Ρόδο στο 95 ΤΕ (Τάγμα Εθνοφυλακής)...Το μεγαλύτερο χημείο της παραμεθωρίου!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ Έκλεισε βέβαια γιατί δεν πληρούσε τις βασικές προυποθέσεις λειτουργείας!!! Με ΛΥΒ στο 548 ΤΕ (εκεί είδα πραγματική εκπαίδευση...!!)

Υπηρεσία πήγαινε 7-8 μέσα και 1 έξω (άλλο αμα είμασταν κάθε μέρα έξω...), ήταν και δίπλα στο Φαλιράκι και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορούσες να αντισταθείς!

Αρχηγός Στοιχείου Αντιαεροπορικού Πυροβόλου ήμουν, δηλαδή λοχίας (ΠΒ)...Πολύ γέλιο, χαβαλές, στεναχώριες, μελανχολίες όλα σχεδόν τα είχα...!!! Αξέχαστη εμπειρία και μοναδικές στιγμές που δεν ξεχνιούνται και δεν πρόκειται να τις ξαναζήσεις!!!

Αγγαρεία μαγειρία, σκοπέτο, λούφα και χαβαλέ...Το κακό είναι τώρα οτι ο χρόνος είναι πολύ λίγος και περνάει γρήγορα...(για άλλους θα είναι καλό αυτό) Και είναι και μεγάλο σχολείο ο στρατός!!! Και πρώτα απ' όλα θα μάθεις να ξεχωρίζεις τους ρουφιάνους......

Posted ImagePosted Image

sport101

sport101

Special Member

• Μέλη
  • 1,549 posts
  • Interests:IBIZA--internet
  • Car:OCTAVIA 5 1.8TSI
O brwmogazos denni ήταν εκπαιδευτής :lol: στην Τρίπολη.Δεν θυμάμαι αν τότε που ησουνα εκεί ήταν και αυτός γιατι δεν ξέρω καν τι σειρά ήταν.
Posted Image

jk

jk

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,633 posts
  • Car:VW GOLF GTI(MKV)
Κι εμένα ΥΕΑ ΤΘ μου είχε έρθει και όταν παρουσιάστηκα δεν δέχτηκα να γίνω δόκιμος και παρέμεινα απλός στρατιωτάκος(ΤΘ)!!!

Πέρασα πολύ καλύτερα από άλλες σειρές μου που γίνανε Δόκιμοι και ειδικά στα TΘ!!! Το καλό επίσης για τα παιδιά της Νότιας Ελλάδας είναι οτι τους τελευταίους 6 μήνες μετά από 9 μήνες στον Εβρο(18μηνο τότε) επιστρέφανε Αυλώνα όπου και γινόντουσαν οι εκπεδευτές των νέων, ζάχαρη δηλαδή!!!!Κάνανε μια βδομάδα μέσα και μετά για δυο βδομάδες κάθε μέρα έξω.

Όλα τα παραπάνω καθαρά πληροφοριακά σε περίπτωση που σου ξανάρθει το ίδιο χαρτί πράγμα αδύνατον ως επι το πλείστον!!!

basilis81

basilis81

Member

• Μέλη
  • 260 posts
  • Car:PEUGEOT deux

Προσωπικά ξαναπήγαινα φαντάρος αύριο το πρωί πάλι...Και για κανα δύο χρόνια όχι 12 μήνες!!!

Το κακό είναι τώρα οτι ο χρόνος είναι πολύ λίγος και περνάει γρήγορα...(για άλλους θα είναι καλό αυτό)

παλικαρι μου τι στρατοκαυλος εισαι εσυ??Θες να πας εσυ για μενα αφου σου αρεσει τοσο πολυ? :lol: το 12μηνο ειναι υπεραρκετο.Κανονικα ενα εξαμηνο πρεπει να γινει ο στρατος.

Και για να απαντησω στον "πιλοτο" που μιλησε,φιλε δημητρη (brwmogkaze) το μονο πτυχιο που μετραει στο στρατο ειναι το ρουσφετι και ειδικα στην αθανατη ελληνικη επαρχια οπου ενα αρκετα μεγαλο μερος των κατοικων ειναι βολεμενοι σε δημοσιες θεσεις εξαιτιας καποιας φιλιας-γνωριμιας με το βουλευτη της γειτονιας

Τρεις περιπτωσεις γνωστων μου που ειναι αεροπορια παντως τα λενε ολα.Ο ενας μενει παλληνη και θα απολυθει απο ζουμπερι,ο αλλος ειναι τωρα στο ελληνικο και κοιταει αν κουνιουνται οι βαρκες στο φαληρο και ενας τριτος παλι απολυθηκε απο κατσιμιδη.Και οι τρεις εξ αυτων ουδεποτε πηραν ουτε θα παρουν μεταθεση εξω απο τα συνορα της αττικης.

silver

silver

Special Member

• Βετεράνοι
  • 3,406 posts
  • Car:ATOS
εμενα μου ειχε ερθει το χαρτι πριν κανα χρονο και με ειχαν βαλει πολεμικο ναυτικο...τωρα το 2012 παλι.....
Turbo Lag means no more K03s . . .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users