Jump to content

Welcome to IbizaClub Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Photo

Κοψιμο του τσιγαρου και παρενεργειες

• Please log in to reply
79 replies to this topic

queen

queen

Power member

• Μέλη
  • 1,007 posts
  • Car:Seat Ibiza Cupra 1.4 DSG (2010)
Μια φίλη μου πάντως πήρε το ηλεκτρονικό τσιγάρο με μικρή ποσότητα νικοτίνης και απ'ότι μου λέει την βοηθάει.

sig.jpg
1.7 bar hold 1.4 bar redline
Build Thread & Pics Car & Racing Videos

CostasIbiza84

CostasIbiza84

Member

• Μέλη
  • 1,335 posts
  • Car:seat leon 1.8tsi 220ps

Ξερω τι παει να κανει το λαμογιο.... ειναι μεχρι να βαλει 2871 στο Λεον. Μετα θα το ξαναρχισει... :D

δεν ειναι μονο αυτος γαμωτο!!!!!!!!!!!!!!
..............ΑΧ

gk002

gk002

Special Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 4,142 posts
  • Interests:Street Racing
  • Car:Seat Leon 1.8 TSI Force
Τα νεύρα μου είναι ήδη λίγο περίεργα!!!
Θα δείξει...!

Posted ImagePosted Image

ZataraFR

ZataraFR

Golden Member

• Συντονιστές
  • 6,086 posts
  • Car:Ibiza FR

Τα νεύρα μου είναι ήδη λίγο περίεργα!!!
Θα δείξει...!

Ρε ποντικαρά που άλλαξες αμάξι και βγάζεις τα ίδια άλογα ....... Δεν πας μέχρι τη γωνία να δεις αν έρχομαι .... ;; :D :D :D :D

Spoiler

DSC06967.jpg

Δε Μπίστ!

PrinceOfAbyss

PrinceOfAbyss

Special Member

• Διαχειριστές
  • 2,879 posts
  • Interests:Computers & Ten-second cars!!!
  • Car:Seat Ibiza FR
Θα σας αναφέρω ένα περιστατικό που μου συνέβη πρόπερσι την άνοιξη...

Παίρνω λοιπόν την απόφαση να κόψω το τσιγάρο (πρώτη φορά από τα 25 μου που άρχισα το κάπνισμα)... Περνάνε 5 μέρες, 10 μέρες, 15 μέρες... Λέω, ΟΚ, δεν ήταν δύσκολο... Περνάνε καναδυό μέρες ακόμα, και πέφτω στο κρεβάτι με πυρετό και λίγο πονόλαιμο... Ο πονόλαιμος με τις μέρες δυνάμωνε κι ο πυρετός δεν έπεφτε εύκολα... Χτύπαγα 40άρια... Ξαφνικά την 5-6η μέρα πυρετού αρχίζει να γεμίζει το στόμα μου κάτι παχύρευστο και κολλώδες... Σαν σάλια αλλά ασύγκριτα πυκνότερο και ενοχλητικότερο... Πάω στο γιατρό, λέει οι αμυγδαλές σου έχουν γίνει τούμπανο... Μου δίνει μια αντιβίωση και περιμένω να καλυτερέψω... Περνάνε άλλες 3-4 μέρες και έχω καταλήξει να μη μπορώ να καταπιώ τίποτα... Αφού κατάπινα το σάλιο και αυτό το παχύρευστο πράγμα που ανέφερα και από τον πόνο έτρεχαν δάκρυα... Πάω σε μια άλλη γιατρό, η οποία βλέπει τον λαιμό μου και τρελαίνεται... Έχει γεμίσει πύον, λέει, και αν δεν βγει άμεσα και πάει προς τα πίσω (δε κατάλαβα τι εννοούσε με αυτό) θα πεθάνεις... Τρέχω στο Παπανικολάου, όπου και μου κάνουν μια τομή στις αμυγδαλές και με μια σύριγγα έβγαλαν 1 σφηνοπότηρο πύον... Έμεινα και 3 μέρες προληπτικά μέσα όπου με πάστωσαν στις αντιβιώσεις γιατί είχα καταπιεί τουλάχιστον 200ml πύον από ότι μου είπαν (αυτό το παχύρευστο που ένιωθα στο στόμα μου για μέρες). Την ημέρα που θα έβγαινα, ήρθε να με δει ο διευθυντής της ΩΡΛ κλινικής του Παπανικολάου... Και τον ρωτάω: "Πως εξηγείτε εσείς γιατρέ ότι ως παιδάκι κάθε μήνα-δίμηνο αρρώσταινα από αμυγδαλές, και από όταν άρχισα το τσιγάρο, ξέχασα πως είναι ο πονόλαιμος και γενικά πίνω νερό του ψυγείου χειμώνα - καλοκαίρι? Και ξαφνικά το έκοψα πριν 25 μέρες και έπαθα όλα αυτά...?" Η απάντηση του ήρθε να μου επιβεβαιώσει αυτό που υποψιάστηκα κι εγώ που δεν είμαι γιατρός... "Ο καπνός του τσιγάρου, λέει, σου καυτηρίαζε τις υπερτροφικές αμυγδαλές, και γι'αυτό δεν είχες πρόβλημα." "Και άρα τι κάνω γιατρέ, του λέω, ξαναρχίζω το τσιγάρο?" "Εγώ σαν γιατρός, λέει, δε μπορώ να σου προτείνω κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι να προσέχεις ως τον Σεπτέμβρη (Μάιος ήταν τότε), και τον Σεπτέμβρη να έρθεις να τις βγάλουμε..."

Φυσικά δε πήγα τον Σεπτέμβρη, μόλις βγήκα από το νοσοκομείο πήγα πήρα το πακετάκι μου, και από τότε είμαι πάλι μια χαρά με παγωμένα νερά κτλ χειμώνα - καλοκαίρι...

Δεν υπονοώ βέβαια ότι το τσιγάρο κάνει καλό, αλλά τουλάχιστον εμένα μου γλύτωσε μια έστω μικροεπέμβαση (με ότι άλλο κόστος ίσως έχει αυτό στην υγεία μου μακροπρόθεσμα)...
Don't think and drive ®
Seat Ibiza FR, now available in Garage

Dimitris_Glx_1100

Dimitris_Glx_1100

Special Member

• Συντονιστές
  • 4,807 posts
  • Car:Ibiza MK2 (1o AAU, 2o ABF, 3o ADL) Αγαπάμε Χτικιά!
Εγώπου το είχα κόψει 10 μέρες, πήγα να κάνω κάτι ανάλογο αλλά σε ένα συνάδελφο απο το λαιμό και πάνω...

Και εγώ πακέτο κατέληξα να πάρω...!!!!

Posted Image

Posted Image

FReetezas

FReetezas

Member

• Μέλη
  • 499 posts
Απίστευτα πονεμένη ιστορία...
κ γω θέλω να το κόψω, αλλά όχι σε μένα...στη γυναίκα μου...

Εύχομαι να το πάρετε όλοι απόφαση κ να το κόψετε, χωρίς να έχουν αντιπαρέλθει απλά οικονομικοί λόγοι αλλά λόγοι ζωής...

Δε θα κάνω συζήτηση, 3 προτάσεις είπα να γράψω. Γιατί όταν ο καπνιστής δε το καταλαβαίνει μόνος του ή δε τον πείθουν οι άνθρωποι που τον αγαπάνε...δε νομίζω να "συγκινηθεί" από την οθόνη του υπολογιστή...ή ένα δημοσίευμα...

Γιατί όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω:
Αν δε μου πει ο γιατρός ότι έχω 1 μήνα ζωής...δε το κόβω...
Horsepower sells motors, but Torque wins racesFRee (but not) teza Freedom....Posted ImagePosted Image

gk002

gk002

Special Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 4,142 posts
Κακά τα ψέμματα αλλά το τσιγάρο είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ μερικές φορές!
Μπορεί να είναι ότι είναι αλλά είναι ωραίο!

Δυστυχώς εδώ που φτάσαμε με την κρίση δεν έχω πολλές επιλογές!
Και μπροστά στην ευχαρίστηση που μου δίνει το αυτοκίνητο δεν μπορώ να βάλω το τσιγάρο!
Οπότε θα κόψω το τσιγάρο για να μπορώ να ευχαριστιέμαι το αυτοκίνητο περισσότερο!

Posted ImagePosted Image

FReetezas

FReetezas

Member

• Μέλη
  • 499 posts
(κ ενώ μόνος μου το είπα ότι δε θα κάνω συζήτηση...)

Φαντάσου, ότι η απόλαυση-εξάρτηση, μπορεί να χαλιναγωγηθεί προς τέρψιν της αυτοκινητιστικής κ@βλ@ς (τουλάχιστον κατά τα λεγόμενα σου)
ΓΙΑΤΙ να μη μπορεί να ΟΡΙΣΤΕΙ κ από τη λογική; Τη λογική της υγείας;

Προσωπικά, το τσιγάρο δε κατάφερε να με "εξουσιάσει".
Πολλές φορές, ειδικά με κάνα ποτάκι, σε κάνα ταβερνείο ή ακόμα δε περισσότερο μετά του τσίπουρου...το θυμάμαι λιγάκι κ μπορεί να κάνω κ κανένα.
Σταμάτησα να παίρνω πακέτο, όταν συνειδητοποίησα ότι το "έψαχνα", ότι το αποζητούσα, ότι (ισως) το χρειαζόμουν.

Εμένα πάλι μ'αρέσει το ποτό... μ'αρέσουν τα αναψυκτικά.
Αλλά έχω βάλει μέτρο σε όλα κ τ'αναψυκτικά τα έχω σχεδόν κόψει, διότι πέραν της "απόλαυσης" μόνο κακό κάνουν.

Το βλέπω πάνω απ'όλα εγωιστικά. Θέμα αυτοπειθαρχίας αν προτιμάτε...

Όλα σχετικά είναι...

Υ.Γ.: Με λένε Ηλία κ είμαι καλά!!!
Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον....! (για το "είμαι καλά", όχι το "με λένε Ηλία"!)

Edited by FReetezas, 31 May 2011 - 21:31.

Horsepower sells motors, but Torque wins racesFRee (but not) teza Freedom....Posted ImagePosted Image

Thrasiboulos

Thrasiboulos

Member

• Μέλη
  • 414 posts
  • Car:Ibiza FR DSG

Και μπροστά στην ευχαρίστηση που μου δίνει το αυτοκίνητο δεν μπορώ να βάλω το τσιγάρο!
Οπότε θα κόψω το τσιγάρο για να μπορώ να ευχαριστιέμαι το αυτοκίνητο περισσότερο!

Ή μπορείς να κάνεις τράκα συνέχεια όπως εγώ :Ρ

Dimitris_Glx_1100

Dimitris_Glx_1100

Special Member

• Συντονιστές
  • 4,807 posts

Καταλάβαμε το ποιόν σας κύριε...
Εν μέσω κρίσης αγορά και βελτίωση τουτουνίου.......

Θα τα πούμε εν καιρόοοοοοο!!!!!

Γαρ ΕΓΓΥΣ ......

Posted Image

Posted Image

gk002

gk002

Special Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 4,142 posts
Συμφωνώ πως πρέπει να έχεις αυτοπειθαρχεία και τα σχετικά αλλά και πάλι όταν κάτι μ'αρέσει δεν το χορταίνω!
Έτσι είμαι και με την CocaCola, και με το αυτοκίνητο, και με την Χριστίνα και γενικά όλα όσα μ'αρέσουν!!

Προς θεού δεν υποστηρίζω οτι εγώ κάνω καλά και εσείς όχι! Το αντίθετο!

Posted ImagePosted Image

GiorgioFR

GiorgioFR

Special Member

• Βετεράνοι
  • 3,342 posts
  • Car:Π2

Θα σας αναφέρω ένα περιστατικό που μου συνέβη πρόπερσι την άνοιξη...

Παίρνω λοιπόν την απόφαση να κόψω το τσιγάρο (πρώτη φορά από τα 25 μου που άρχισα το κάπνισμα)... Περνάνε 5 μέρες, 10 μέρες, 15 μέρες... Λέω, ΟΚ, δεν ήταν δύσκολο... Περνάνε καναδυό μέρες ακόμα, και πέφτω στο κρεβάτι με πυρετό και λίγο πονόλαιμο... Ο πονόλαιμος με τις μέρες δυνάμωνε κι ο πυρετός δεν έπεφτε εύκολα... Χτύπαγα 40άρια... Ξαφνικά την 5-6η μέρα πυρετού αρχίζει να γεμίζει το στόμα μου κάτι παχύρευστο και κολλώδες... Σαν σάλια αλλά ασύγκριτα πυκνότερο και ενοχλητικότερο... Πάω στο γιατρό, λέει οι αμυγδαλές σου έχουν γίνει τούμπανο... Μου δίνει μια αντιβίωση και περιμένω να καλυτερέψω... Περνάνε άλλες 3-4 μέρες και έχω καταλήξει να μη μπορώ να καταπιώ τίποτα... Αφού κατάπινα το σάλιο και αυτό το παχύρευστο πράγμα που ανέφερα και από τον πόνο έτρεχαν δάκρυα... Πάω σε μια άλλη γιατρό, η οποία βλέπει τον λαιμό μου και τρελαίνεται... Έχει γεμίσει πύον, λέει, και αν δεν βγει άμεσα και πάει προς τα πίσω (δε κατάλαβα τι εννοούσε με αυτό) θα πεθάνεις... Τρέχω στο Παπανικολάου, όπου και μου κάνουν μια τομή στις αμυγδαλές και με μια σύριγγα έβγαλαν 1 σφηνοπότηρο πύον... Έμεινα και 3 μέρες προληπτικά μέσα όπου με πάστωσαν στις αντιβιώσεις γιατί είχα καταπιεί τουλάχιστον 200ml πύον από ότι μου είπαν (αυτό το παχύρευστο που ένιωθα στο στόμα μου για μέρες). Την ημέρα που θα έβγαινα, ήρθε να με δει ο διευθυντής της ΩΡΛ κλινικής του Παπανικολάου... Και τον ρωτάω: "Πως εξηγείτε εσείς γιατρέ ότι ως παιδάκι κάθε μήνα-δίμηνο αρρώσταινα από αμυγδαλές, και από όταν άρχισα το τσιγάρο, ξέχασα πως είναι ο πονόλαιμος και γενικά πίνω νερό του ψυγείου χειμώνα - καλοκαίρι? Και ξαφνικά το έκοψα πριν 25 μέρες και έπαθα όλα αυτά...?" Η απάντηση του ήρθε να μου επιβεβαιώσει αυτό που υποψιάστηκα κι εγώ που δεν είμαι γιατρός... "Ο καπνός του τσιγάρου, λέει, σου καυτηρίαζε τις υπερτροφικές αμυγδαλές, και γι'αυτό δεν είχες πρόβλημα." "Και άρα τι κάνω γιατρέ, του λέω, ξαναρχίζω το τσιγάρο?" "Εγώ σαν γιατρός, λέει, δε μπορώ να σου προτείνω κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι να προσέχεις ως τον Σεπτέμβρη (Μάιος ήταν τότε), και τον Σεπτέμβρη να έρθεις να τις βγάλουμε..."

Φυσικά δε πήγα τον Σεπτέμβρη, μόλις βγήκα από το νοσοκομείο πήγα πήρα το πακετάκι μου, και από τότε είμαι πάλι μια χαρά με παγωμένα νερά κτλ χειμώνα - καλοκαίρι...

Δεν υπονοώ βέβαια ότι το τσιγάρο κάνει καλό, αλλά τουλάχιστον εμένα μου γλύτωσε μια έστω μικροεπέμβαση (με ότι άλλο κόστος ίσως έχει αυτό στην υγεία μου μακροπρόθεσμα)...

Αυτο που αναφερεις το ειχα παθει το 2006 πριν απολυθω,παθαινα συνεχεια φαρυγγιτιδες(τοσο πυρετο βεβαι δεν ειχα) μες στο καλοκαιρι,ειχαν φραξει κανονικα.Αφου σταματαγα το τσιγαρο γινοντουσαν τουμπανο.

Αυτο για το υγρο να το προσεξεις γιατι μπορει να παει στην καρδια το υγρο και μετα θελει επεμβαση.Μου το ειπε και εμενα ο γιατρος ετσι ακριβως.
Κανε εναν υπερηχο και αν εχει κατι θα το δειξει.

Εγω τις εβγαλα οταν απολυθηκα απο φανταρος και απο τοτε το εχω σταματησει μια φορα για 10 μερες.Στις 10 μερες μυριζα καλυτερα,γευομουν καλυτερα,ξεκουραζομουνα καλυτερα και ημουν με μεγαλυτερη διαθεση.Εχω προσεξει οτι το πρωι οταν καπνισω το 1ο της ημερας ερχεται μετα μια να το πω βαρεμαρα ενω σε φασεις που δεν προλαβαινω να καπνισω και τρωω πρωινο ειμαι γεματος ενεργεια ολη την ημερα.Οταν ομως η μερα ξεκιναει η μερα με καφε και τσιγαρο ας τα να πανε στο δι@ολο.

Δεν μπορω να το κοψω πλεον αλλα το σκεφτομαι σοβαρα εδω και λιγο καιρο οταν θελω να γινω πατερας στο μελλον πρεπει να κοπει 1 χρονο πριν τουλαχιστον.

Δεν αμφισβητει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος θανατων απο καρκινου του πνευμονα ερχεται απο το τσιγαρο.

Αναψυκτικα....ανεβαζουν την ουρια,χαλανε νεφρα,παχαινουν και και και .Με μετρο...

6/2007-9/2010 IBIZA FR 20VT

PrinceOfAbyss

PrinceOfAbyss

Special Member

• Διαχειριστές
  • 2,879 posts
  • Interests:Computers & Ten-second cars!!!
  • Car:Seat Ibiza FR

Αυτο που αναφερεις το ειχα παθει το 2006 πριν απολυθω,παθαινα συνεχεια φαρυγγιτιδες(τοσο πυρετο βεβαι δεν ειχα) μες στο καλοκαιρι,ειχαν φραξει κανονικα.Αφου σταματαγα το τσιγαρο γινοντουσαν τουμπανο.

Αυτο για το υγρο να το προσεξεις γιατι μπορει να παει στην καρδια το υγρο και μετα θελει επεμβαση.Μου το ειπε και εμενα ο γιατρος ετσι ακριβως.
Κανε εναν υπερηχο και αν εχει κατι θα το δειξει.

Εγω τις εβγαλα οταν απολυθηκα απο φανταρος και απο τοτε το εχω σταματησει μια φορα για 10 μερες.Στις 10 μερες μυριζα καλυτερα,γευομουν καλυτερα,ξεκουραζομουνα καλυτερα και ημουν με μεγαλυτερη διαθεση.Εχω προσεξει οτι το πρωι οταν καπνισω το 1ο της ημερας ερχεται μετα μια να το πω βαρεμαρα ενω σε φασεις που δεν προλαβαινω να καπνισω και τρωω πρωινο ειμαι γεματος ενεργεια ολη την ημερα.Οταν ομως η μερα ξεκιναει η μερα με καφε και τσιγαρο ας τα να πανε στο δι@ολο.

Δεν μπορω να το κοψω πλεον αλλα το σκεφτομαι σοβαρα εδω και λιγο καιρο οταν θελω να γινω πατερας στο μελλον πρεπει να κοπει 1 χρονο πριν τουλαχιστον.

Δεν αμφισβητει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος θανατων απο καρκινου του πνευμονα ερχεται απο το τσιγαρο.

Αναψυκτικα....ανεβαζουν την ουρια,χαλανε νεφρα,παχαινουν και και και .Με μετρο...

Μη νομίζεις, από το πολύ πύον που είχε μπει στον οργανισμό μου εκείνο τον καιρό, κάνα 10ήμερο μετά τις αμυγδαλές (3-4 μέρες μετά που ανέβηκα από το γάμο του Γιάννη και της Αννούλας) βάρεσα και μια πνευμονία και έστρωσα χαρακτήρα... :D

700ml υγρό είχε μαζευτεί στον δεξή πνεύμονα... Στο παρά τσακ γλύτωσα την παρακέντηση για να το βγάλουν. Με 2 αντιβιώσεις, Augmentin των 1000mg κι άλλο ένα (μάλλον Claricid) των 500mg για 15 μέρες...

Εντωμεταξύ, από λάθος διάγνωση του παθολόγου που είχα πάει να με εξετάσει, μου βρήκε, κρατήσου, πέτρα στο δεξί νεφρό... Χάθηκε λοιπόν μια εβδομάδα που αντί να παίρνω τις αντιβιώσεις μου, έπινα νερά για να φύγει η πέτρα... :D Έλεος... Και παράλληλα μου βάραγε ενέσεις Voltaren γιατί από τον πόνο κόντευα να λιποθυμήσω... Και του έλεγα του μαλάκα, ρε γιατρέ μήπως είναι κάτι άλλο, γιατί είναι πιο ψηλά ο πόνος από τα νεφρά... Όχι, έλεγε, δε μπορεί να είναι κάτι άλλο... Ούτε πυρετό έχεις, ούτε τίποτα...

Και τελικά πήγα στο Διαβαλκανικό, μου έκαναν μια σχεδόν ολόσωμη μαγνητική κι αντί να βρουν πέτρα, βρήκαν την πνευμονία... Anyway, ξέφυγε κατά πολύ το topic... :D Πάντως ήταν το χειρότερο καλοκαίρι της ζωής μου... Σκέψου πως με όλα τα φάρμακα που πήρα εκείνο το καλοκαίρι, μπήκε το φθινόπωρο και μια μπύρα στο μπαλκόνι ακόμη δεν είχα καταφέρει να πιω... Κι όλα αυτά γιατί μου είχε έρθει να κόψω το τσιγάρο... :D
Don't think and drive ®
Seat Ibiza FR, now available in Garage

queen

queen

Power member

• Μέλη
  • 1,007 posts
  • Car:Seat Ibiza Cupra 1.4 DSG (2010)
Εγώ πάντως ξέρω πως το τσιγάρο σκοτώνει και τα καλά και τα κακά μικρόβια. Δεύτερον δεν καταλαβαίνω αυτό το κόψιμο μαχαίρι. Είναι σαν να θες να αδυνατίσεις και να κόψεις το φαγητό. Σταδιακά πρέπει να γίνει αν όντως πραγματικά θες να να μην ξανακαπνίσεις στη ζωή σου. π.χ. αν σε μια εβδομάδα κάνεις 50 τσιγάρα (περίπου 7 την μέρα), την επόμενη να κάνεις 49, την άλλη 48 κλπ. Έτσι σε κάτι παραπάνω από έναν χρόνο θα έχεις απαλλαγεί από το τσιγάρο. Ακόμα από άνθρωπο που έχει κάνει αυτή τη μέθοδο, είχε σε ένα κουτί τα τσιγάρα της βδομάδας και σε ένα άλλο κουτί τα λεφτά που θεωρητικά θα χάλαγε για τα υπόλοιπα τσιγάρα, οπότε αυτό το κουτί σιγά σιγά γέμιζε έτσι ώστε στο τέλος όταν πλέον έκοψε το τσιγάρο είχε και την επιβράβευση να πάρει στον εαυτό του ένα δώρο με αυτά τα λεφτά.

sig.jpg
1.7 bar hold 1.4 bar redline
Build Thread & Pics Car & Racing Videos

FReetezas

FReetezas

Member

• Μέλη
  • 499 posts

είχε σε ένα κουτί τα τσιγάρα της βδομάδας και σε ένα άλλο κουτί τα λεφτά που θεωρητικά θα χάλαγε για τα υπόλοιπα τσιγάρα, οπότε αυτό το κουτί σιγά σιγά γέμιζε έτσι ώστε στο τέλος όταν πλέον έκοψε το τσιγάρο είχε και την επιβράβευση να πάρει στον εαυτό του ένα δώρο με αυτά τα λεφτά.

χαχαχαχα

Τι λες gk, θα φτάσουν για την 2871??? !!!!

gk002

gk002

Special Member

• Μέλη Δ.Σ.
  • 4,142 posts
Mπά...!! Ούτε για μεταχειρησμένη!

Όσα γλύτωσα από 2 πακέτα τα έδωσα και λίγα ακόμα, για 2 χυμούς, 2 καφέδες, 1 μπακέτα, 2 πατακάκια, 1 μερίδα πανσέτα το μεσημέρι, 3 KIT-KAT και 1μιση λίτρο Cocacola...!!

Oπότε καταλήγω οτι καλύτερα να καπνίζω γιατί την βγάζω πιο φθηνά!!
:D :D :D :D :D :D :D

Posted ImagePosted Image

Dimitris_Glx_1100

Dimitris_Glx_1100

Special Member

• Συντονιστές
  • 4,807 posts
Πάρε καπνό ...
και αυτο...

Posted Image

καιβάζε διπλο φιλτρο...

οικονομικότερο και θα ασχολείσαι!!

Καλύτερα απο τα 15 γιοβρα για φαγητο...

edit

Ειδάλλως μπορεί να πούμε στις κοπέλες να βοηθήσουν την κατάσταση !

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Crystallyn

Crystallyn

Power member

• Μέλη
  • 818 posts
  • Interests:Just Design
  • Car:Seat ibiza mk4 1.2
Συμφωνω με την queen. Δεν θεωρω απαραίτητο το "κόψιμο μαχαίρι"

Προσωπικά καπνίζω από το λύκειο την ίδια ποσότητα τσιγάρων όπως επίσης και τα ίδια τσιγάρα

4-5 την ημέρα και τα καπνίζω και μισά (εκεί τρώω βρίσιμο γιατί πετάω τζάμπα το τσιγάρο)

Πάντως δε με χαλάει έτσι όπως καπνίζω.. γιατί καπνίζω από χόμπι!
Posted Image

TTs

TTs

Power member

• Αναπλ. Μέλη Δ.Σ.
  • 1,270 posts
  • Car:Ibiza mk4 FS
Διάβασα πολλά και έχω να πώ ακόμα περισσότερα αλλά βαριέμαι να γράψω όλα αυτά.
Το έκοψα 3.5 χρόνια τώρα ενώ είχα φτάσει να κάνω 4-5 την ημέρα απολύτως ελεγχόμενα και με την τάση κάποιες μέρες να κάνω και λιγότερα.Έτσι αποφάσισα να το κόψω. Μπορώ να πω πως το μετάνιωσα που το έκοψα γιατίι πραγματικά αυτά τα 4-5 τσιγάρα τα απολάμβανα.
Το μόνο που με σταματάει να μην το ξαναρχίσω είναι το γεγονός ότι δεν θέλω να με βλέπει το παιδί μου να καπνίζω, αφού όπως πολύ καλά θα γνωρίζετε οι περισσότεροι ο μιμιτισμός οδηγεί πολλά παιδιά στο κάπνισμα.
Αυτό που κάνω τώρα είναι τράκα κανένα στριφτό όταν δεν είναι μπροστά το παιδί και με συχνότητα 1 στους 3 μήνες περίπου.

"Η Ελλάδα πεθαίνει...πεθαίνουμε σαν λαός...κάναμε τον κύκλο μας...δεν ξέρω πόσες χιλιάδες χρόνια, ανάμεσα σε σπασμένες πέτρες και αγάλματα...

και πεθαίνουμε...αλλά αν είναι να πεθάνει η Ελλάδα, να πεθάνει γρήγορα...γιατί η αγωνία κρατάει πολύ, και κάνει πολύ θόρυβο..."

Από "Το Βλέμμα του Οδυσσέα", 1995 του Θ. Αγγελόπουλου

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users