Jump to content

Welcome to IbizaClub Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Photo

Koστος σερβις σε Ibiza ?

• Please log in to reply
33 replies to this topic

siemens

siemens

Member

• Μέλη
  • 139 posts
Μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζουν τα σερβις στο νεο ιμπιζα 1400 σπορτ?

Θα ηθελα να μου πειτε τοσο για το απλο οσο και για το "μεγαλο" σερβις.

Ειναι αληθεια οτι το σερβις των 60000χλμ κοστιζει 500ευρω??

seatas

seatas

Special Member

• Βετεράνοι
  • 1,888 posts
  • Interests:ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ-KICK BOXING-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ-ski
  • Car:ibiza 2003
ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΑ 7500 ΠΛΗΡΩΣΑ 60-70ΕΥΡΩ

ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΑ 15000 ΠΛΗΡΩΣΑ 140 ΕΥΡΩ

ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ SEAT!

OΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΙ

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΤΑ ΛΑΔΙΑ 52 ΕΥΡΩ Κ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΝ 60-70 ΕΥΡΩ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ). Κ ΤΟΣΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ. ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ? ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΔΗΛΑΔΗ? 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ???? ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΑΙ ΛΙΓΟ

ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Κ ΤΑ 140 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΕΜΕΙΝΑ ΑΓΑΛΜΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ Κ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ.

Π.Χ. ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΛΕΝΞΑ ΣΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ (ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ SHELL V-POWER.

TO ΦΙΛΤΡΟ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ Κ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΑΛΛΑΓΗ! :D

Κ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ SEAT MOY TO AΛΛΑΞΑΝΕ

ΜΟΛΙΣ ΛΗΞΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. ΑΡΚΕΤΑ ΜΟΥ ΠΙΑΣΑΝ ΤΟΝ Κ@ΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
HATE ME OR LOVE ME......ότι πει ο marras...

marras

marras

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 7,851 posts
  • Interests:None
  • Car:Seat Arosa
Χε χε... εγώ έχω μια συνήθεια να χάνω τις εγγυήσεις νωρίς νωρίς... :tonque

IC0004

Posted Image
Posted Image
Posted ImagePosted Image
Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω

siemens

siemens

Member

• Μέλη
  • 139 posts
αλλος δε κανει σερβις βρε παιδια??? :D

Mmaker

Mmaker

Power member

• Μέλη
  • 925 posts
  • Interests:Μοντελισμός,υπολογιστές,το Ibiza μου...
  • Car:Ibiza 1.4 16V
Εγώ το πηγαίνω σε ένα φιλαράκι και μου κάνει καλή τιμή.Στην αρχή το είχα πάει στην seat στο Γαλάτσι (ονόματα δεν λέμε) για να μου αλλάξουν λάδια εκτός εγγύησης και μου πήραν 6000 δρχ.!!!

Τώρα μπορείς να απευθυνθείς στον Red Ibiza(Γιάννης) που έχει κατάστημα....

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
7500χλμ: 60κάτι€

15000χλμ: 130€

22500χλμ: 60κάτι€

30000χλμ: 155€

Το Divinol το χρεώνουν στη North Hellas 42€ το 4λιτρο (μπορεί να παίζει καμία έκπτωση!)

Φίλε μου για να πιάσεις τα 500€ πρέπει να έχει ζημιές εκτός εγγύησης όπως αλλαγή δίσκου/πλατώ, αντικατάσταση στα τακάκια και τις δισκόπλακες κτλ. Διαφορετικά τέτοιο φέσι δεν δικαιολογείται εύκολα! Πρακτικά για να σου βγάλει τέτοιο φέσι θα πρέπει να το έχεις ξεσκίσει το Seataki!

bforce

bforce

Member

• Μέλη
  • 332 posts
  • Interests:Αυτοκινητα
Ekei paizoun oi times kai prosopika tis brisko fisiologikes!tora gia 500 mipos to pas se agones anabasis?
ΓΑΛΑΖΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ....

arci_ibiza

arci_ibiza

Member

• Μέλη
  • 70 posts
kala leei 500.. orismenoi nai k gw tin patisa allazoyn imates ekkentroforwn kai oxi mono alla olo to set regoylatoroys klp... kai o boylekos poy to pigaina ta allaze stis 52500.... opote piga gia ladia k plirwsa kamia 400ara an de kanw la8os... a allakse k apo momos toy 3!!! yaloka8aristires.... re mas kleboyn

siemens

siemens

Member

• Μέλη
  • 139 posts
Δεν ειπα οτι κανει 500, ερωτηση εκανα!

το σερβις πχ σε VW Bora 1400 στα 50000χλμ κανει 800ευρω!!!!!!

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
800??????? Να υποθέσω ότι συμπεριλαμβάνουν και Σπατόσημο???

Μιλάμε χαίρομαι που το αμάξι μου.... ΔΕΝ είναι Golf!!!

Λέτε μου τέτοια να πάρω την Corolla μια ώρα αρχίτερα....

GTSnakes

GTSnakes

Member

• Μέλη
  • 210 posts
  • Interests:Digital photography,......Tavli, web surfing, Music and video editing, to ibizaki mou,ksydia drinking klp klp
Paidakia prin parw to seataki mou me to opoio thn exw katavrei odhgousa mia BMW 316i E36 97 montelo kai plhrwsa to teleyataio ths service xwris zhmies 870 euro!!!!!!Kai mou hrthe na tous thn afhsw ekei kai na mou dwsoune kanena fragko na parw taxi gia na gyrisw spiti....(Eythxws pou kserane to patera mou kai peira to amaksi kai perase kai ta plhrwse meta o father!)APOLYTO mhxanhma odhghshs(pou leei h diafhmhsh) alla kai to service tou APOLHTH KLEPSIA!
;wor ;wor ;wor ;wor ;wor Posted Image ;wor ;wor ;wor ;wor ;wor

autoemocion

autoemocion

New Member

• Μέλη
  • 38 posts
Ωχ! βρε παιδια εγω γιατι πληρωσα 180 ευρω στα 15000χλμ, με πιασανε κωτσο? οι τιμες που αναφερατε ειναι με τα εργατικα ,γιατι 30 ευρω ειναι μεγαλη διαφορα! μηπως εχετε ιβιζα απο την καινουρια παρτιδα που δεν αλλαζουν τα μπουζι στα 15000 γιατι εμενα ειναι απο τα πρωτα με μπουζοκαλωδια και αλλαξα και τα μουζι.Παντως η φαση κατω στην Πατρα που εκανα το service ηταν με τα αντιβαρα που εκαναν τους κινεζους.Θα επισκευτω μια απο αυτες τις μερες την ergocar μπας και βρω την υγεια μου.

melodystyle2003

melodystyle2003

Special Member

• Βετεράνοι
  • 3,487 posts
  • Interests:Μηδέν (0)
  • Car:Seat ibiza cupra
to service twn 60000km einai ontws akribo aggizei ta 400 dioti allazoun imantes ekkentroforwn k tentwthres ektos twn allwn.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονίαΙσοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."Αράζει στο garage...Posted Image

boksic

boksic

Power member

• Βετεράνοι
  • 771 posts
  • Interests:PC-Βολτίτσες-Μουσική-Και πολύ μπάλα...(με τα μάτια κυρίως)
Παίδες επειδή μόλις πέρασα τα 30000χλμ και η εγγύηση τελείωσε οπότε δεν το πάω στη SEAT (μ@λ@κ@ς είμαι) μέχρι στιγμής του άλλαξα μόνο λάδια! Πρέπει να κοιτάξω: φίλτρο βενζίνης, υγρό φρένων, αλλαγή μπουζί... τι άλλο ξεχνάω;
[b][size=18]boksic Ibiza Top Gun II

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
Φίλε μου μαζί με το λάδι πάει και το φίλτρο του (υποθέτω ότι το άλλαξες...) Στα 30000χλμ, από ότι γνωρίζω, η Σέατ αλλάζει και φίλτρο αέρα καμπίνας. Για τα υγρά φρένων που αναφέρεις, από ότι γνωρίζω η αλλαγή γίνεται ανά 2 έτη ανεξαρτήτως των χιλιομέτρων που έχει καλύψει το αυτοκίνητο.

Καλό είναι να γίνει και ένας προληπτικός έλεγχος σε τροχούς για τυχόν φθορές σε ρουλεμάν (γενικά αν υπάρχουν κενά). Τέλος, αν είσαι ψιλο-Απάτσι τσέκαρε την κατάσταση από τα τακάκια των φρένων σου.

thanos28

thanos28

Special Member

• Βετεράνοι
  • 3,739 posts
  • Interests:καμπυλες και στροφες...
αν εχεις υγρα φρενων DOT 4 χρειαζεσαι αλλαγη 1 φορα το χρονο...

επισης καθε 3χρονια καλο ειναι να γινεται αλλαγη του ψυκτικου υγρου,ασχετα που κανεις δεν αλλαζει τιποτα απο αυτα ποτε αν δεν το ζητησεις...
....ψαχνω παπαρουνα να βαλω στο βαζακι...

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
Θάνο, υγρά Dot4 αλλάζουν κάθε 2 έτη... Σου το λέω γιατί το έχω διαβάσει και σε εγχειρίδια της Haynes, και σε μπουκαλάκι υγρών, αλλά η ίδια η Honda το λέει για την μοτό.

Για τα υγρά του ψυγείου, όπως σωστά αναφέρεις καλό είναι να αλλάζονται ανά 2 με 3 έτη... Βέβαια, τέτοιου είδους συντήρησης είναι μπελάς (χαμαλίκι χρόνος)... και καμία αντιπροσωπεία δεν ασχολείται!

Μια που αναφέρθηκε, το νέο Ιμπιζα τι τύπου υγρά φρένων παίρνει?? Αν είναι άλλα πέρα από Dot4, κάθε πότε θέλουν αλλαγή??

Thanos8V

Thanos8V

Member

• Μέλη
  • 84 posts
Κι'ομως, κι ομως... Ξεθάβω το τόπικ μετά από ένα μήνα και συμπληρώνω. Στα 42000 χλμ και με παράλειψη του προηγούμενου σερβις είχαμε αλλαγή υγρών φρένων-παραφλου-πλήρωση αερίου a/c, αλλαγή τακάκια, μπουζί, φίλτρα αέρος-a/c και βενζίνης, τα λάδια απείραχτα (το ζήτησα). 385 ευρώ. 'Οταν λέμε 168 ευρώ εργατικά και 210 τα ανταλλακτικά, μιλάμε για πολύ κούραση. Με τις υγείες μας...

yositosi

yositosi

Golden Member

• Βετεράνοι
  • 5,389 posts
Έτσι έτσι Θάνο... χαίρομαι που συμβάλεις στην τόνωση της Ελληνικής οικονομίας ενεργά..... Όχι τίποτα άλλο... αλλά αν σου έβαζαν και υγρό πλυστικής παρμπρίζ... θα σου ζητούσαν καμιά 20άρα ευρώ παραπάνω

Thanos8V

Thanos8V

Member

• Μέλη
  • 84 posts
χεχε, τώρα το παίζεις και μάγκας φίλε yositosi δηλαδή; Τι τους πέρασες; Και βέβαια βάλανε στο δοχείο πλυστικής το απαραίτητο για τη λειτουργία του αυτοκινήτου υγρό. Αυτή είναι μεγάλη σκορδοκαήλα που υπάρχει σε όλα τα συνεργεία. Εντάξει, είναι 88 λεπτά του ευρώ αλλά η ειρωνία είναι ότι μια μέρα πριν είχα συμπληρώσει το εν λόγω δοχείο, μέχρι του σημείου βέβαια που πρέπει. Με την επιπλέον συμπλήρωση που έγινε στο συνεργείο πολύ απλά το υγρό τρέχει έξω διότι η τάπα δεν είναι ελαστική και τρεεεεχουν τα μπλε ζουμια. Το καλό είναι οτι δεν είχε εργατικά στην πλήρωση πλυστικής. Θα είχε πολύ γέλιο...και κλάμα συνάμα.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users